Technika głaskania

Głaskanie jest jedyną techniką, którą wykonuje się kilkakrotnie w czasie zabiegu. Zaczyna ono zawsze i kończy każdy masaż. Masażem można także przeplatać ruchy występujące w pozostałych technikach. O ile, w zależności od potrzeb, niektóre techniki można pominąć w masażu, głaskanie wykonuje się zawsze. Niekiedy nawet cały zabieg można ograniczyć do tej jednej techniki.

CEL TECHNIKI:

  • mechaniczne usunięcie zrogowaciałych łusek naskórka w celu ułatwienia wydzielniczej pracy gruczołów potowych i łojowych
  • zwiększenie tonusu skórnego i tkanki podskórnej, przez co skóra staje się gładsza, elastyczniejsza i bardziej sprężysta
  • wzmożenie przemiany materii w tkankach skóry i szybsze odprowadzenie ewentualnych obrzęków i krwiaków
  • przyspieszenie wygojenia ogniska zapalnego (ostrożnie głaskanie na obwodzie
  • obniżenie pobudliwości zakończeń nerwów czuciowych skóry przez działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy, a niekiedy nawet znieczulające (długotrwałe głaskanie)

TECHNIKA ZABIEGU:

Głaskanie wykonuje się całą powierzchnią dłoniową ręki. Palce 2-5 są złączone, a kciuk przywiedziony bądź częściej lekko lub bardziej odwiedziony. Dłoń powinna dokładnie przylegać do powierzchni skóry. Ruchy muszą być miarowe, lekkie, posuwiste z równomiernym dociskiem. Siłę docisku reguluje się w zależności od potrzeb - mocne głaskanie działa pobudzająco, lekkie - uspokajająco. Ruch głaskania powinien zawsze doprowadzić do wyczuwalnego pod rękami masażysty podwyższenia temperatury ciała.

RUCHY:

1. Głaskanie poprzecznie oburącz - ręce ułożone obok siebie, poprzecznie do przebiegu włókien mięśniowych (kciuki złączone). Masażysta ustawiony jest równolegle do masowanego odcinka ciała. Odmianą jest głaskanie poprzeczne naprzemienne - ręce przesuwają się kolejno jedna za drugą, krzyżując się na początku ruchu.

2. Głaskanie podłużne oburącz - ręce ułożone wzdłuż przebiegu włókien mięśniowych (palce w kierunku ruchu). Masażysta ustawiony jest w przedłużeniu osi masowanego odcinka ciała. Odmianą jest głaskanie podłużne naprzemienne - ruch wykonuje się naprzemiennie lewą i prawą ręką, kciuki silnie odwiedzione, dłonie obejmują pierścieniowo masowane miejsce tak, że po jednej stronie przesuwa się kciuki wraz ze swym kłębem, a po drugiej stronie pozostałe złączone ze sobą palce.

3. Głaskanie całą powierzchnią paliczków dalszych palców 2-5 wykonuje się na małych powierzchniach, których nie można objąć całą dłonią.

Komentarze:

Mapa Strony Subskrybuj RSS Polityka prywatności

Copyright © 2002 - 2019 Akademia Masażu SPA