Technika wibracyjna

Jest to technika wykonywana w masażu klasycznym tylko na specjalne zlecenie. Wibracja ręczna trudnym i męczącym dla masażysty, dlatego uważa się, że bardziej skuteczny jest masaż za pomocą mechanicznych urządzeń wibracyjnych. Jednak w wibracji ręcznej można zabieg robić z większym wyczuciem. Wibrację najczęściej stosuje się w masażu kręgosłupa oraz wzdłuż przebiegu dostępnych palpatycjnie nerwów obwodowych.

CEL TECHNIKI:

  • obniżenie patologicznej lub nadmiernej - po dużym wysiłku fizycznym - pobudliwości ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych (także efekt przeciw bólowy)
  • wybiórczy wzrost napięcia włókien mięśniowych
  • zwiększenie napięcia ścian naczyń krwionośnych

TECHNIKA ZABIEGU:

Wibracja polega na wykonywaniu bardzo szybkich ruchów o dużej częstotliwości, ale stosunkowo małej amplitudzie, ręką wraz z przedramieniem przy usztywnionym nadgarstku. Ruch wykonuje się w płaszczyźnie góra-dół, czyli z uciskiem na masowaną powierzchnię i z jednoczesnym przesuwem ręki wzdłuż masowanego nerwu, mięśnia czy naczynia. Masującą rękę ustawia się zawsze palcami w kierunku ruchu. Błędem jest stosowanie wibracji poprzez ruchy ręki na boki. Ruchy wykonuje się naprzemiennie, raz jedną, raz drugą ręką dla odpoczynku, bądź sposobem wspomagającym (z obciążeniem), ładąc jedną rękę na drugą. Chwyt wspomagany wdaje się łatwiejszy technicznie i bardziej skuteczny.

RUCHY:

1. Wibracja opuszkami palców 2-5 - palce powinny być wyprostowane i usztywnione (obciążenie przykłada się na grzbietową powierzchnię paliczków dalszych ręki masującej usztywnionymi palcami ręki drugiej)

2. Wibracja nasadą dłoni - stosuje się na większych obszarach ciała (obciążanie drugą ręką przykłada się w okolicy nadgarstka)

Komentarze:

Mapa Strony Subskrybuj RSS Polityka prywatności

Copyright © 2002 - 2019 Akademia Masażu SPA