Technika wstrząsania

Wstrząsanie wykonuje się przede wszystkim w masażu sportowym, choć ma ono także znaczenie w masażu leczniczym. Technikę tę można również stosować między poszczególnymi ruchami ugniatania.

CEL TECHNIKI:

  • aktywizacja przepływu krwi, a szczególnie limfy, która pod wpływem wstrząsania znacznie łatwiej i szybciej przemieszcza się z kończyn w kierunku klatki piersiowej, gdzie powraca do krwi przez przewód piersiowy i przewód chłonny prawy
  • lepsze rozprowadzenie chłonki w przestrzeniach międzykomórkowych tkanek powierzchniowych i głębokich
  • zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego ( UWAGA Należy pamiętać o tym, że wstrząsanie słabe i wolne osłabia , a szybkie i energiczne wzmaga pobudliwość ośrodkowego układu nerwowego

TECHNIKA ZABIEGU:

Wstrząsanie można porównać z zabiegami mechaniczno - wibracyjnymi. Ruch wykonuje się zdecydowanie, rytmicznie, a jednocześnie płynnie, bez szarpnięć. Wstrząsanie całej kończyny dolnej i górnej stosuje się dopiero po uprzednim całkowitym wymasowaniu tych kończyn z wykorzystaniem pozostałych technik.

RUCHY:

1. Wstrząsanie klasyczne - wykonuje się na poszczególnych mięśniach lub grupach mięśniowych zawsze tylko jedną ręką na zmianę (naprzemiennie). Masażysta ustawia się w przedłużeniu długiej osi masowanego odcinka i ujmuje mięsień między palce 2-5 a kciuk. Kończynę masującą wprawia się w stawie łokciowym w ruch drgający poprzeczny do włókien mięśniowych i przesuwa się ją jednocześnie wzdłuż mięśnia dośrodkowo. Dłoń w czasie ruchu powinna całą swoją powierzchnią dotykać do powierzchni masowanej

2. Wstrząsanie całej kończyny dolnej - można wykonać dwoma sposobami:

  • masowany leży tyłem, kończyny dolne wyprostowane, górne wzdłuż tułowia, trzymają dłońmi za krawędzie leżanki, masażysta ustawiony na przedłużeniu długiej osi kończyny ujmuje ją za stopę - jedną reką os spodu, powyżej guza piętowego, a drugą na powierzchni grzbietowej śródstopia, po czym unosi ją do zgięcia w stawie biodrowym do ok. 30 stopni (kolano w pełnym wyproście) i pociągając do siebie wykonuje wstrząsanie w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej.
  • masowany leży tyłem, kończyny górne wzdłuż tułowia, masowana kończyna dolna zgięta w stawie biodrowym i kolanowym pod kątem 45 stopni (stopa oparta o podłoże), masażysta chwyta jedną ręką za grzbietową powierzchnię stopy lekko ją przytrzymując, a drugą ręką obejmuje kolano i wykonuje nią wstrząsanie całej kończyny, w płaszczyźnie czołowej (na boki)

3. Wstrząsanie całej kończyny górnej - pozycja leżąca (lepsza stabilizacja barku) lub niekiedy siedząca. masażysta chwyta kończynę za dłoń (jak do powitania) lub za nadgarstek (usztywniając je jednocześnie) i pociągając do siebie wykonuje wstrząsanie we wszystkich kierunkach.

Komentarze:

Mapa Strony Subskrybuj RSS Polityka prywatności

Copyright © 2002 - 2019 Akademia Masażu SPA