Masaż relaksacyjny w stresie, odnowie psychosomatycznej i wstęp do innych zabiegów

Masaż relaksacyjny w stresie, odnowie psychosomatycznej i wstęp do innych zabiegów.

A ten pisany jest przede wszystkim z socjologicznego punktu widzenia. Kładę nacisk na potoczne rozumienie relaksacji, przede wszystkim na to jak ją potocznie rozumiemy. O masażu najczęściej wypowiadają się teoretycy, którzy nie praktykują masażu oraz nie są świadkami intensywnych przemian które w nim zachodzą. Tak więc w I części, pozwolę sobie na socjologiczny punkt widzenia, natomiast w kolejnych częściach poświęcę uwagę najpopularniejszym obecnie w naszym kraju metodą masażu relaksacyjnego: Polinezyjskiemu Masażowi oraz Integracyjnemu Masażowi Bodywork.

Fenomen jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż masaż wykorzystujemy jako jedną z metod: terapeutycznych, kosmetycznych oraz relaksacyjnych. Masaż w pełnym spektrum powoduje zarówno reakcje fizyczne (bezpośrednie) na poziomie ciała, oraz (pośrednie) psychiczne lub mentalne a także energetyczne, a w niektórych kulturach także duchowe.

W Polsce przez wiele lat królował masaż klasyczny jako podstawowa, wyjściowa metoda lecznicza i kosmetyczna. Potem „ pojawił „ się drenaż limfatyczny, masaż segmentarny i parę odmian technik punktowych: akupresura, refleksoterapia. Rzecz jasna odpowiednie zastosowanie tych technik w większym lub mniejszym stopniu może służyć przede wszystkim celom terapeutycznym, a relaksacja jest jedynie elementem towarzyszącym.

Gdy pod koniec lat 80 – tych zaczęto używać w naszym kraju terminu masaż relaksacyjny, najczęściej błędnie kojarzono go jako masaż erotyczny i pomimo wielu wysiłków, artykułów, prelekcji, niestety w dalszym ciągu spotykamy się z takimi podtekstami i niezrozumieniem.

Np. w wydanej niedawno książce nt. dotyku dowiadujemy się, iż masaż relaksacyjny to w przeważającej części masaż erotyczny. Owszem – zdanie może i wyrwane z kontekstu książki, ale irytuje tym bardziej, iż autor jest przedstawicielem wyższego personelu medycznego. Trudno się dziwić reakcjom pacjentów, skoro same osoby zainteresowane przekazywaniem rzetelnej wiedzy o masażu już na pierwszych stronach wprowadzają tyle zamieszania. W artykułach prasowych, pismach kobiecych dotyczącym refleksoterapii stóp, czytamy często o erotycznym wymiarze tego masażu, jest to jednak niewielki wątek, związany raczej z zastosowaniem masażu niż z konkretną metodą.

Skąd się bierze tyle nieporozumień? Otóż w naszym kraju podobnie jak u wschodnich i południowych sąsiadów, przez lata utarło się błędne pojęcie, które urosło do rangi mitu, iż dobry masaż to silny, czasem i bolesny masaż. Krótko mówiąc, jak podczas masażu bolało i ktoś nie mógł zejść z kozetki to w porządku. Na szczęście dziś błędne opinie powoli się zmieniają, bo i techniki są inne a profesjonalni masażyści posługują się przynajmniej kilkoma metodami.Mówiąc inaczej – jeżeli nie masz szczególnych skłonności do siniaków, a wystąpiły po masażu, to nieprawidłowo wykonano masaż.

Jak dzisiaj rozumiany jest masaż relaksacyjny?

W wielu kulturach jednym z objawów dobrze wykonanego masażu - poza aspektem leczniczym – jest relaksacja, zarówno poszczególnych mięśni, jak i ogólne odprężenie, niezależnie czy był to masaż tybetański, ayurwedyczny, terapia Shiatsu, Królewski Masaż tajlandzki, czy chiński. W naszym kraju nastąpił przełom po pojawieniu się takich metod jak: Polinezyjski Masaż Ma-uri lub metoda Hawajska Lomi Lomi. Są to metody w dużym stopniu powodujące odprężenie, relaks oraz harmonię ciała i umysłu. Trudno jednak Europejczykom do końca zgłębić filozofie, z których te metody pochodzą. Najważniejsze, aby powyższe masaże były poprawnie z dużym zaangażowaniem wykonane, na tyle na ile pozwala nasza mentalność. Tym, którzy pragną relaksacyjnej metody z zachodniego kręgu kulturowego poleca się masaże oparte na klasycznym, szwedzkim masażu z zastosowaniem dodatkowych elementów takich jak: aromatoterapia - stosowanie specjalnych olejków eterycznych lub z minerałami - oraz muzykoterapia.

Największą popularność masaży wykorzystywanych jako metody relaksacyjne odnotowuje się w Wielkiej Brytani, USA oraz na południu Francji. Prawdopodobnie dlatego, iż kraje te z uwagi na duże kontakty z krajami orientu oraz migracje ludności dostrzegły wątek relaksacyjny wielu zabiegów.

Na jakiej zasadzie działa taki masaż?

Wielu sądzi, iż to element prowokacyjny powoduje rozluźnienie maksymalnie napiętych w wyniku długotrwałego stresu mięśni. Skóra odczuwa: dotyk, temperaturę, ból, dalej to praca naszego mózgu w korelacji z tym co nazywamy umysłem. Odpowiednie ułożenie ciała, wibracje mięśni, synchronizacja z oddechem, odpowiednia rozmowa to następne czynniki. W bioenergetyce (Aleksandra Lowena – nie mylić z bioenergoterapią) istnieją metody wyzwolenia, rozluźnienia czy też odreagowania poszczególnych partii mięśni, ale to już praca psychoterapeuty. W masażu nie możemy pozwolić sobie na element prowokacji emocjonalnej, ale jeżeli spontanicznie nastąpi rozluźnienie mięśni, któremu towarzyszy zmiana oddechu, szloch, pocenie się to nie możemy panikować. W takich sytuacjach zachowuje się spokój i kontynuuje masaż niezwykle ostrożnie.

Szokiem może być zarówno masaż zbyt głęboki jak i nagle przerwany.

Tak więc w brutalnym skrócie można wytłumaczyć niektóre reakcje spontanicznego płaczu podczas masażu, zmiany oddechu czy nagłych zmian temperatur. W krajach gdzie masaż relaksacyjny od lat jest jedną z podstawowych metod antystresowych, terapeuci masażu są odpowiednio przeszkoleni i nie dziwią ich takie reakcje. Postrzegane są jako wynik odreagowania nagromadzonego stresu i tzw. pamięci mięśniowej związanej z traumą, hamowaniem reakcji pomiędzy umysłem i ciałem oraz hamowaniem emocji, ekspresji na zewnątrz. Masażyści często bezpośrednio współpracują z psychoterapeutami, którzy stosują dotykowe metody pracy z ciałem, nazywanymi często metodami z grupy body work.

Wstęp do innych zabiegów.

Świeca, aromat, zapach, kadzidełko, pachnące olejki, ciepła pościel to nie tylko obecna moda na relaksację, ale warunek aby masaż mógł się w ogóle odbyć. W praktyce terapeutycznej spotykamy się z sytuacjami, iż masaż relaksacyjny jest także „ bramą „ do innych zabiegów kosmetycznych a także ostatnio coraz częściej w medycynie estetycznej. Relaksacja pozwala na pełniejszą diagnostykę zarówno kondycji tkanek jak i całego organizmu, pozwala także na pogodzenie się i pokochanie własnego ciała, które w naszych oczach ciągle ma tyle braków.

Masaże relaksacyjne dają wiele możliwości. Na przykład masaż relaksacyjny może służyć jako: masaż profilaktyczny, diagnostyczny i przygotowawczy do innych zabiegów.

Komentarze:

Mapa Strony Subskrybuj RSS Polityka prywatności

Copyright © 2002 - 2019 Akademia Masażu SPA